ONTO

Online Psikoloji Dergisi

Yayın İlkeleri ve Yazım Kuralları


ONTO Online Psikoloji Dergisi’nde; psikoloji başta olmak üzere sosyal bilimlerin farklı disiplinlerinden hareketle insana dair söz üreten çalışmalar yayımlanır. Dergi içeriğini makale, deneme, eleştiri, çeviri ve film-kitap analizi yazıları oluşturmaktadır. Her sayının sonunda Öykü, Online Araştırma, Küçürek Foto-Öykü, V for Venus ve Flankes bölümleri yer almaktadır. ONTO Online Psikoloji Dergisi yılda iki kez yayımlanır.

Bize yazınızı gönderin!

  • Dergide yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı ontodergisi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.
  • Yazıların seçiminde özgün içerik dikkate alınmakta ve başka yerde yayımlanmamış yazılara öncelik tanınmaktadır.
  • Ön değerlendirmede herhangi bir kişiye veya gruba ilişkin (ait olduğu kimliği, inancı, cinsel yönelimi, politik görüşü, cinsiyeti, dini inancı, etnik kökeni, ırkı, rengi, yaşı, fiziksel ve zihinsel engeli vs. sebebiyle) önyargı ve ayrımcılık içerdiği anlaşılan yazılar dergide yayımlanmamaktadır.
  • Dergide yayımlanan yazıların ve diğer içeriklerin bilimsel, hukuki ve etik sorumluluğu yazarlarına ve ilgili içerik üreticilerine aittir.
  • Dergide referans göstermede APA (American Psychological Association) Style 6th Edition kullanılmaktadır. Kaynakların gösterimi için Eleştirel – Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı'nın (ELYADAL) hazırladığı Akademik Yazım Kuralları Kılavuzu'nu inceleyebilirsiniz.
  • Yazı dosyası Fanklin Gothic Book yazı tipi ve 1,5 satır aralığında, (.doc uzantılı) MS Word formatında gönderilmelidir. Yazı puntosu metin gövdesinde 10 punto iken, (dipnot, sonnot ve kaynakça gibi) diğer kısımlarda 8 punto seçilmiş olmalıdır. Yazıların uzunluğu, kaynakça dâhil olmak üzere, 3500 kelimeyi geçmemelidir. Örnek yazı formatını, bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.